Memphis Audio PRXE12D1 Dual 12” Power Reference Series Loaded Enclosure 1-Ohm
  • Based on 5 reviews
Condition: New
Checking for inventory...
Notify me when this product is back in stock
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Free shipping on this product
30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Unavailable
Fulfilled by Dynamic Autosound
Available payment plans shown during checkout
Features
  • 100% MDF ported enclosure
  • Dado groove construction
  • Side-loaded port
  • Two-tone embroidered carpet
  • High current nickel plated compression terminals
Brand: Memphis
Speaker Maximum Output Power: 600 Watts
Mounting Type: Tabletop Mount
Model Name: PRXE12D1
Speaker Type: Subwoofer
Package Dimensions ‏ : ‎ 35.35 x 18.46 x 17.72 inches; 79.62 Pounds
Item model number ‏ : ‎ PRXE12D1
Date First Available ‏ : ‎ May 1, 2020
Manufacturer ‏ : ‎ Memphis Audio
Customer Reviews: 5.0 5.0 out of 5 stars 5 ratings
Recommended Uses For Product: ‎Compression
Subwoofer Diameter: ‎12 Inches
Unit Count: ‎1.0 Count
Controller Type: ‎Corded electric
Product Dimensions: ‎17.17"D x 33.94"W x 15.94"H
Item Weight: ‎79.6 Pounds
Impedance: ‎1 Ohm
Is Waterproof: ‎FALSE
Number of Items: ‎1
Control Method: ‎Voice
Speaker Size: ‎12 Inches
Power Source: ‎Corded Electric
Subwoofer Connectivity Technology: ‎Wired
UPC: ‎841992152106
Manufacturer: ‎Memphis Audio
Item Weight: ‎79.6 pounds
Item model number: ‎PRXE12D1
Frequently asked questions
This product is currently out of stock. Please check back later for shipping info.
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Its powerful and hits hard in my car. S
Fits in the trunk of my jetta and still have room for my baby stroller. Put it with a skar 4 ohm amp on 4 Guage wire. I recommend that you don't use normal speaker wire I kept melting it went to a 10 Guage for it makes a difference.