Craftmade DLY60ESP5 Delaney 60" Outdoor/Indoor Smart Ceiling Fan with LED Light Kit and Remote, Compatible for use with Most Smart Home Devices/Smart Phones/Systems, No Additional Hub Needed, Espresso
  • Based on 0 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Selected Option
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Only 1 left in stock, order soon!
Fulfilled by Del Mar Fans and Lighting
Arrives May 18 – May 22
Order within 3 hours and 49 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Color: Espresso with Mesquite
Features
  • FAN DIMENSIONS: Width: 60"; Overall Height: 25.28", Ceiling Mount Canopy: 7.48" Dia, Motor: 100 x 20 mm, Energy Saving 6 Speed Reversible DC Motor; Fan Shipping Weight 23.81 lbs.
  • FAN BLADES: 5 Custom Mesquite ABS Blades (60" Span / 11 Blade Pitch); Air Flow: 4400.6-High Speed; 2996-Average
  • MOUNTING OPTIONS: Dual Mount (Flat or Angled Ceiling) with 6" Downrod Included; Safety Listed for WET Locations; Wet Rated for Indoor/Outdoor Use
Description
Designed to stand out and deliver, the indoor/outdoor wet rated Craftmade 60" Delaney five blade ceiling fan features a quiet energy saving 6-speed, reversible DC motor, integrated 18W dimmable LED light with optional lens cover and is easily controlled with either the included remote control or the integrated WIFI featuring breeze and timer functions compatible for use with most smart home devices, smart phones, and systems.