  • Based on 367 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Selected Option
Free shipping on this product
FREE 30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Saturday, May 16
Order within 1 hour and 13 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Color: Black
Features
  • This compact, portable, 12V air compressor is designed to take with you on the go. Conveniently air up after a day on the trails or a weekend at the beach. The impact resistant weather-proof case, provides protection for the compressor in various conditions, making it more versatile and reliable for outdoor use. The stainless-steel heat shield covers the hot touch areas of the compressor making it safer for operation
  • Built-in pressure switch with over pressure safety valve
  • Motor is internally thermal protected against extreme temperature damage
  • Weather proof impact resistant polypropylene carry case
  • High-temperature air hose with US standard fittings, 7m (23ft) In length and rated to 150psi (10bar), 1x Quick-connect ARB Tyre Inflation Chuck, 1x tyre bead seating fitting, 1x Inflation accessory kit
  • Duty cycle is 50%