Snow Joe 48V Cordless Snow Blower Kit with Cover, Scraper & LED Headlight, 1200W Brushless Motor, 2x 4Ah Batteries & Charger, 18" Clearing Path - Ice Removal for Driveways & Sidewalks, 24V-X2-SB18-TV1
  • Based on 595 reviews
Condition: Used - Very Good
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Selected Option
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Only 2 left in stock, order soon!
Fulfilled by Spreetail
Arrives Monday, May 18
Order within 13 hours and 32 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Style: 18-Inch Kit (w/2x 4.0-Amp Batter, Charger and TV Accessories)
Features
  • Powerful 1200W Brushless Motor: Snow Joes IONMAX clears up to 14 tons of snow per charge, effortlessly making short work of even the heaviest and toughest snowfalls.
  • Cordless Convenience, No Emissions: Rechargeable 24V lithium-ion batteries (2x 24V for 48V total power) offer gas-free, cord-free power for maximum mobility and effortless use.
  • LED Headlight for Night Use: 2W LED light illuminates the path for safe snow removal even after dark, so you can keep working when the snow won't stop.
Brand: Snow Joe
Power Source: dc
Product Dimensions: 40"D x 19"W x 40"H
Item Weight: 38.1 Pounds
Color: Blue
Engine Type: Battery-Powered
Specification Met: Environmental & Safety Standards
Voltage: 48 Volts (DC)
Ideal Snow Depth: 12 Inches
UPC:
Power Source: dc
Engine Type: Battery-Powered
Voltage: 48 Volts (DC)
Ideal Snow Depth: 12 Inches
Maximum Throw Distance: 20 Feet
Item Dimensions D x W x H: 40"D x 19"W x 40"H
Item Weight: 38.1 Pounds
Clearing Width: 18 Inches
Brand Name: Snow Joe
UPC: 842470126428
Manufacturer Part Number: 24V-X2-SB18-TV1
Model Number: 24V-X2-SB18-TV1
Manufacturer: Snow Joe
Item Type Name: snow-blower
Color: Blue
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Monday, May 18
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Great snow removal tool!
Reviewed in the United States on March 11, 2023 by CM
  • Small but impressive
It's a bit narrower than I expected, but as a backup to my large 28" gas powered blower it's exactly what we needed. It's more powerful than I expected.... with 6" of relatively heavy snow, it was able to clear snow on the driveway in one pass. It threw the snow a good 15 feet without difficulty. I can't speak for the longevity of the batteries because I used it more for areas that I couldn't get the larger blower into, and my driveway is approximately 100 ft long and two cars wide so I know it wouldn't make it without having to be charged multiple times. But it was able to clear and throw snow where my much larger more powerful gas two-stage couldn't fit, and didn't get clogged up where my larger unit was getting backed up. In an even more recent snow storm my 14-year-old daughter wanted to try it and was able to successfully clear 4-5" of snow safely and from about a 18x50-ft section of our driveway while I used the larger gas blower to get through the drift at the end of the driveway and the 200 feet of sidewalk we have, and she actually enjoyed using it because it's a lightweight and easy to maneuver. Update: it was able to easily clear 2" of heavy icy and wet snow on about 90% of my driveway before it became intermittent. Batteries were nearly drained ( and warm) and it would only run for short passes at that point. But for the price, size and ease of use I'd highly recommend this after using it for the 6" of relatively heavy snow when we first got it, and for the hard to shovel icy, wet snow we most recently received. The unit itself feels decently well built, although it's fairly lightweight and doesn't have the solid construction of an all-metal design. It can easily be pushed by anybody. The controls are fairly responsive. The only drawback is to adjust the height of the discharge chute you have to manually reach to the chute itself. You can control the left right motion with the control on the console but you cannot control the height without stopping the machine and going to the chute. For the price it's a fantastic package. It's nice to only have to press a button for startup without any fumes or smoke. If you have a smaller one or two car driveway, or live somewhere where you're not getting 6 Plus inches of snow on a regular basis this would be a great choice and it's very portable. I'm glad we have it as a backup to get to the tighter areas of our driveway and yard, but if I had to use it for the full driveway I know it's powerful enough to do so, even if I would have to recharge the batteries multiple times. ... show more