Orion Cobalt CBA2000.1D Monoblock 1-Channel Class D Amplifier for Car Subwoofer, 2000W, 2/4 Ohm Stable, Adjustable Low Pass & Subsonic Filter with Bass Boost, MOSFET Power Supply, Bass Knob Included
  • Based on 546 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Selected Option
Free shipping on this product
30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Wednesday, May 13
Order within 2 hours and 30 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Size: 1-Channel
Style: 1-Channel - 2000 Watts
Features
  • This cobalt subwoofer amplifier for car speakers is able to power loads of 1 Ohm on a continuous basis without facing any difficulties like overheating, making extra sounds. This Class D amplifier is designed to power subwoofers that have a constant demand of high power in order to operate effectively.
  • This Class D 2000 watt Amplifier has a power rating distribution as followed 2000 X 1 MAX @ 1 OHM. The monoblock amplifier for car speakers also provides a 2-way protection circuitry as a part of its design.
Item dimensions L x W x H: 14 x 8 x 3 inches
Voltage: 14.4 Volts (DC)
Manufacturer: Orion
Maximum Supply Voltage: 16 Volts (DC)
Mounting Type: Surface Mount
Is Discontinued By Manufacturer ‏ : ‎ No
Product Dimensions ‏ : ‎ 14 x 8 x 3 inches; 4.29 Pounds
Item model number ‏ : ‎ CBA2000.1D
Date First Available ‏ : ‎ July 31, 2020
Manufacturer ‏ : ‎ Orion
Country of Origin ‏ : ‎ China
Best Sellers Rank: #12,595 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #8 in Car Mono Amplifiers
#8 in Car Mono Amplifiers: