BOSCH GCM18V-12SDN14 PROFACTOR™ 18V 12 In. Dual-Bevel Slide Miter Saw Kit with (1) CORE18V® 8 Ah High Power Battery
Buy Now, Pay Later
- – Up to 36-month term if approved
Selected Option
30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Recently Viewed
Style: w/ 18V 8 Ah Battery
Features
- LARGE CUTTING CAPACITY: Features a cut capacity of 3.5 in. depth and a 14 in. width/crosscut
- DUAL-BEVEL DESIGN: Allows for large compound cuts to either side of the workpiece
- BEVEL DETENTS: Features an easy-to-read scale with detents at common angles
- TALL FENCE DESIGN: Supports taller material for accurate cuts with 5.5 in. fences
- Bosch 18V cordless power tools and 18V chargers are covered by a five year limited warranty; Bosch 18V batteries are covered by a three year limited warranty. For more information, visit manufacturers website
- ALL BOSCH 18V PROFACTOR CORDLESS POWER TOOLS ARE BACKED BY A 180-DAY NO-QUESTIONS-ASKED RETURN GUARANTEE
Description
Brand: BOSCH
Blade Material: High Speed Steel
Surface Recommendation: Wood
Power Source: Battery Powered
Special Feature: Brushless
Brand: BOSCH
Surface Recommendation: Wood
Power Source: Battery Powered
Special Feature: Brushless
Included Components: (1) Miter Saw, (1) 12" Miter Saw Blade, (1) GBA18V80 Lithium-Ion 8 Ah Battery, (1) 18V Charger, (1) Material Clamp, (1) Dust Bag
Product Dimensions: 39.5"L x 33.25"W x 28"H
Voltage: 18 Volts
Warranty Type: limited warranty
Item Weight: 23.8 Kilograms
Blade Length: 12 Inches
Number of Teeth: 60
Number of Batteries: 1 Lithium Ion batteries required. (included)
Cutting Angle: 47 Degrees
Blade Shape: Rectangular
Handle Material: Metal
UPC: 000346664027
Manufacturer: BOSCH
Part Number: GCM18V-12SDN14
Item Weight: 52.4 pounds
Item model number: GCM18V-12SDN14
Batteries: 1 Lithium Ion batteries required. (included)
Style: w/ 18V 8 Ah Battery
Item Package Quantity: 1
Special Features: Brushless
Batteries Included?: Yes
Batteries Required?: Yes
Battery Cell Type: Lithium Ion
Warranty Description: Bosch 18V cordless power tools and 18V chargers are covered by a five year limited warranty; Bosch 18V batteries are covered by a three year limited warranty. For more information, visit manufacturer’s website