Siwdoy WR30X10012 Ice Maker Compatible with GE Refrigerators Replaces WR30X10093, WR30X10043
  • Based on 0 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Free shipping on this product
Eligible for Return, Refund or Replacement within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Saturday, May 16
Order within 2 hours and 59 minutes
Features
  • Ideal Replacement: Ice maker assembly WR30X10012 contains the complete ice maker, 4 pin round plug-in connector, 6 post plug-in connector, tube and fill cup. Installation instructions are included. Install the part by yourself and quickly get your refrigerator back to work. Save time and money.
  • Widely Applicable: GE, Hotpoint, RCA and others
Description
WR30X10012 Refrigerator Ice Maker Kit Replacement for GE Specifications 4 pin round plug-in connector, 6 post plug-in connector, fill cup and tube included in kit with instructions. Has on/off switch on the side. The housing is made of industrial strength materials. Durable arm to keep from common breaks. Fixes the following problems: Ice maker not making ice Ice maker won’t dispense ice Noisy Please reach out to us if you have a question about compatibility. Comment below in the customer questions and answer section or send us a message on the Siwdoy storefront. We’re happy to help ensure you select the right part number for your refrigerator. The GE brand names and logos are the registered trademarks of their respective owners. Any use of the GE brand name or model designation for this product is made solely for purposes of demonstrating compatibility.
Brand: Siwdoy
Product Dimensions: 10"D x 5"W x 5"H
Wattage: 116 watts
Voltage: 115 Volts
Product Dimensions ‏ : ‎ 10 x 5 x 5 inches; 3.06 Pounds
Item model number ‏ : ‎ WR30X10012
Date First Available ‏ : ‎ March 16, 2023
Manufacturer ‏ : ‎ Siwdoy
Country of Origin ‏ : ‎ China
Best Sellers Rank: #522,113 in Tools & Home Improvement (See Top 100 in Tools & Home Improvement) #970 in Refrigerator Replacement Ice Makers
#970 in Refrigerator Replacement Ice Makers: