Redodo 2 Pack 12V 100Ah LiFePO4 Battery, Deep Cycle Battery with 100A BMS, Group 31 Lithium Battery with 10 Years Lifetime, 4000-15000 Cycles, Perfect for RV, Solar Home, Trolling Motor, Off Grid
Buy Now, Pay Later
- – Up to 36-month term if approved
Selected Option
Non-returnable. Transportation of this item is subject to hazardous materials regulation
View our full returns policy here.
Size: 2 Pack 12V 100Ah
Style: Group 31- Standard
Features
- Double capacity of 2560WhRedodo LiFePO4 battery possesses industry-leading technology, which own excellent and reliable performance with sufficient battery capacity. 2 packs 12.8V LiFePO4 batteries 100Ah can consist an energy system of 2560Wh (12.8V 200Ah battery or 24V 100Ah battery), and it can support max. 4P4S(51.2V 400Ah) for various needs via series or parallel, such as RVs, camping, travel trailer, off grid system, trolling motor, marine, boat, etc.
- Automotive Grade Cells & 10 Years LifespanRedodo 12V 100Ah LiFePO4 battery is made of grade A LiFePO4 cells, which is with better stability, higher energy density and lighter weight, and the 100Ah battery can provide up to 10 years of service life and 4000 deep cycles @100% DOD, can be perfectly replace your traditional agm/lead acid batteries.
- 100% Protection with BMS Redodo 12V lithium battery 100ah is built in 100A BMS, which supports 100A continuous charge/discharge current, and protect the battery from over-charge, over-discharge, over-current, short-circuit and high-temperature. Besides, the 100Ah battery can be repeatedly charged and discharged without any memory effect. Faciliate and guard your power life.
- 1/3 Lightweight & 2.5X Higher EDRedodo lithium battery 12V 100Ah measures L13*W6.77*H8.43 inches which perfectly suits for Group 31 battery box (5% minor for operability), and weighs only 22.04 lbs, only 1/3 weight of 12V100AH lead acid batteries (63.89 lbs). At the same capacity, the ED(energy density) of Redodo 12V 100Ah battery is 58Wh/lb, far beyond the ED of agm battery which is 20Wh/lb. Compact desigh with outstanding performance.
- 2X Faster Charging SpeedOur 12.8V 100Ah LiFePO4 battery requires only a 5-hour fast charging time when paired with a 14.6V 20A LiFePO4 battery charger, reducing charging time by 50% compared to lead-acid batteries, which typically require 10 hours for a full charge.
- For Trolling Motor, Starting Battery and Golf Cart BatteryRedodo 12.8V 100Ah LiFePO4 battery is suitable for energy storage rather than starting battery for car or golf cart. And we'll recommend 12V 100Ah LiFePO4 battery for 30~70lbs thrust trolling motor. For more info please consult Redodo freely.
Brand: Redodo
Size: 2 Pack 12V 100Ah
Voltage: 12.8 Volts
Battery Cell Composition: Lithium-Phosphate
Item Weight: 22 Pounds
Product Dimensions: 6.77"D x 13"W x 8.5"H
Resistance: 40 Milliohms
Terminal: M8 Terminal
Battery Capacity: 100 Amp Hours
Voltage: 12.8 Volts
Resistance: 40 Milliohms
Terminal: M8 Terminal
Size: 2 Pack 12V 100Ah
Item Weight: 22 Pounds
Item Dimensions D x W x H: 6.77"D x 13"W x 8.5"H
Battery Type: Lithium-Phosphate
Brand Name: Redodo
Manufacturer Part Number: 12V100AH
Manufacturer: Redodo
UPC: 644097645685
Included Components: 2*12.8V 100Ah LiFePO4 Battery, Insulating Caps for the Bolts, M8- 5/8"(16mm) Terminal Bolts