  • Based on 165 reviews
Condition: New
Checking for inventory...
Notify me when this product is back in stock
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Selected Option
Free shipping on this product
30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Unavailable
Fulfilled by Electronic Express
Available payment plans shown during checkout
Size: 65 inch
Style: TV Only
Features
Description
Screen Size: 65 Inches
Brand: LG
Resolution: 4K
Refresh Rate: 60
Included Components: Power Cable, Remote Control, Stand
Connectivity Technology: Bluetooth, Wi-Fi
Aspect Ratio: 1.771
Product Dimensions: 11.6"D x 57.2"W x 33"H
Supported Internet Services: Apple TV, Disney Plus and More, HBO Max, Netflix, Prime Video
Brand Name: ‎LG
Item Weight: ‎69.9 pounds
Product Dimensions: ‎11.6 x 57.2 x 33 inches
Item model number: ‎65QNED75URA
Output Wattage: ‎20 Watts
Color Name: ‎Ashed Blue
Speaker Type: ‎Built-In
Standing screen display size: ‎65 Inches
Aspect Ratio: ‎1.771
Voltage: ‎120 Volts
Date First Available: March 17, 2023
Frequently asked questions
This product is currently out of stock. Please check back later for shipping info.
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Solid TV for the price
Size: 65 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on August 15, 2023 by Minkus
  • Fantastic picture
Size: 55 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on January 18, 2024 by Clifford
  • My 1st LG TV
Size: 50 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on August 15, 2024 by JC
  • Amazing Quality for the price
Size: 65 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on July 22, 2024 by Gina W.
  • Great TV Hard to use remote
Size: 65 inch Style: TV Only
This is my 4th LG all different sizes from 42 to 65 in. All were great. Easy to set up. Good picture and sound. Only problem is the Magic remote is difficult to learn as compared to all the other ones.
Reviewed in the United States on June 3, 2024 by warmie
  • Nice TV!
Size: 43 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on May 19, 2025 by Jennifer
  • Worst Interface Imaginable
Size: 55 inch Style: TV Only
Our last 55" TV was an LG smart TV and was so easy to use. After 15 years it had to be replaced, so we thought we'd go with another lg. This unit had very good reviews and was the size we needed. It was very easy to set up and has a good picture, but that's that's where the pros end. As I had read, the magic wand rollerball is overly sensitive at times, them doesn't work at all. The interface is mind numbingly chaotic. The onscreen menus go on forever and there seems to be no easy way to maneuver through the options. LG also seems to have over 900 "LG stations", but they're all useless. Sorting through all the options takes forever, to the point that we're so frustrated we just give up. The basic picture technology is comparable to any other brand, but its the quality of the interface that makes this unit such poor choice. ... show more
Reviewed in the United States on October 5, 2023 by Kindle Customer
  • The winner in Smart tv
Size: 50 inch Style: TV Only