Hifonics ZG-3200.1D Zeus Gamma 3200 Watt Max Power Class D Monoblock Car Audio Amplifier
  • Based on 368 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Selected Option
Free shipping on this product
30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Audio Watt Store
Arrives Friday, May 15
Order within 14 hours and 9 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Model: ZG-3200.1D
Features
Description
Voltage: 5 Volts
Manufacturer: Hifonics
Mounting Type: Surface Mount
Brand: Hifonics
Number of Channels: 1
Item model number ‏ : ‎ ZG-3200.1D
Date First Available ‏ : ‎ April 10, 2020
Manufacturer ‏ : ‎ Hifonics
Best Sellers Rank: #65,967 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #94 in Car Mono Amplifiers
#94 in Car Mono Amplifiers:
Customer Reviews: 4.4 4.4 out of 5 stars 368 ratings
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Friday, May 15
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • This is a great amp for the price.
Model: ZG-3200.1D
Reviewed in the United States on April 22, 2025 by john vanlandingham
  • Works great- good price
Model: ZG-3200.1D
I typically use JL audio, but needed an amp quickly to finish a project. I decided to give this a try- works great for 2 12” subs in my car. Lights are a bit bright- wish they were not so visible. I have only used for a week now- time will tell how it holds up. Overall works well at a decent price.
Reviewed in the United States on May 6, 2024 by Mike
  • Doesn't overheat
Model: ZG-3200.1D
Im pushing 2 Scar 12's at 3200W peak and they BANG with this amp. Never had a problem with heat even after back to back to back heavy bass songs. Super easy to install with some alan keys.