  • Based on 1,377 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Selected Option
Free shipping on this product
FREE 30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Only 4 left in stock, order soon!
Fulfilled by Amazon
Arrives Tuesday, May 19
Order within 13 hours and 20 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Style: WiFi 6 | AX11000
Features
  • High-efficiency WiFi 6 Ultrafast WiFi 6 tri-band boosts speeds up to 11,000 Mbps, with 160 MHz channels for better efficiency and throughput.Power Supply : AC Input : 110V~240V(50~60Hz), DC Output : 19 V with max. 3.42 A ;19.5 V with max. 3.33 A
  • Expanded coverage Exclusive ASUS RangeBoost Plus improves signal range and overall coverage
  • Extreme quad-core CPU power High-performance WiFi chipsets and 64-bit 2.0 GHz quad-core CPU take wireless signal processing to the next level
Description
Brand: ASUS
Model Name: GT-AX11000 PRO
Special Feature: Guest Mode, Internet Security, Parental Control, QoS, WPS
Frequency Band Class: Tri-Band
Wireless Communication Standard: 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11g, 802.11n
Compatible Devices: Gaming Console, Personal Computer, Smart Television, Smartphone, Tablet
Recommended Uses For Product: Business, Gaming, Home
Connectivity Technology: Ethernet, USB, Wi-Fi
Color: BLACK
Other Special Features of the Product: Guest Mode, Internet Security, Parental Control, QoS, WPS
Frequency Band Class: Tri-Band
Wireless Compability: 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11g, 802.11n
Antenna Location: Business, Gaming, Home
Antenna Type: Fixed
Operating System: App, Linus, Mac OS, Windows
Security Protocol: WPA2-Enterprise, WPA3-Personal, WPS
Number of Ports: 6
Control Method: App, Touch
Data Transfer Rate: 11000 Megabits Per Second
LAN Port Bandwidth: 2.5 Gigabit
Voltage: 110 Volts
Maximum Upstream Data Transfer Rate: 11000 Megabits Per Second
RAM Memory Installed: 1 GB
Number of Antennas: 8
Router Firewall Security Level: High
Wi-Fi Generation: WiFi 6
Has Internet Connectivity: Yes
Router Network Type: Wireless
Is Modem Compatible: No
Connectivity Protocol: Wi-Fi, Ethernet
Coverage: Large Area
Controller Type: App Control, Push Button, Web GUI
Is Electric: Yes
Frequency: 5 GHz