Amantii TRD-38-BESPOKE Traditional Bespoke - 38" Indoor / Outdoor Electric Insert Featuring Thermostatic Remote, WiFi Capable with Birch Log Media
  • Based on 0 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Only 9 left in stock, order soon!
Fulfilled by HomeDecorey
Arrives May 23 – May 28
Order within 10 hours and 47 minutes
Features
  • Wifi and Bluetooth connectivity for the fire and sound
  • Smart Room Temperature Control 59F 82F or 15C 28C
  • Approved for Outdoor Installations
  • Adjustable flame brightness and speed
  • Adjustable ember bed colors
  • 1500W 5120 BTU, heats up to 400 Sq. Ft.
  • Programmable timer & thermostat allows you to decide the temperature of the room.
  • 5 Year Warranty
Brand: Amantii
Power Source: Corded Electric
Product Dimensions: 12.37"D x 37.12"W x 27.25"H
Material: Metal
Finish Type: Painted
Installation Type: Wall Mount
Heat Output: 5120 British Thermal Units
Special Feature: Adjustable Flame
Style: Classic
Color: Black
Brand: Amantii
Power Source: Corded Electric
Material: Metal
Finish Type: Painted
Installation Type: Wall Mount
Style: Classic
Color: Black
Room Type: Living Room, Bedroom, Home Office
Ventilation Type: Vent Free
Heating Coverage: 400 square feet
Item Weight: 101.4 Pounds
Model Name: Amantii TRD-38-BESPOKE Traditional Bespoke - 38" Indoor / Outdoor Electric Insert featuring Thermostatic Remote, WiFi capable with Birch Log Media