SIMPLIFIRE Allusion 60" Recessed Linear Electric Fireplace - Black, SF-ALL60-BK
  • Based on 39 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Selected Option
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Electric Fireplaces Direct Outlet
Arrives May 17 – May 20
Order within 14 hours and 38 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Size: 60 inch
Features
  • Express your upscale style with a modern electric fireplace
  • Quickly warm your room with heat comparable to a freestanding space heater. 750W or 1500W modes for both warm and energy-saving purposes Heats a room up to 400 square feet.
Brand: SIMPLIFIRE
Power Source: Electric
Product Dimensions: 6"D x 60"W x 20"H
Material: Metal
Finish Type: Black
Installation Type: Freestanding,Wall Mount
Heat Output: 5000 British Thermal Units
Special Feature: 14 ember bed lighting color options
Style: Contemporary
Color: Black
Room Type: Living Room
Ventilation Type: Vent Free
Heating Coverage: 400 square feet
Item Weight: 77 Pounds
Model Name: Allusion
Shape: Rectangular
Product Dimensions: 6 x 60 x 20 inches
Item Weight: 77 pounds
Manufacturer: SimpliFire
Item model number: SF-ALL60-BK
Is Discontinued By Manufacturer: No
Form Factor: wall_mounted
Finish types: Black
Warranty Description: 2 year manufacturer.
Batteries required: No
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: May 17 – May 20
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Happy with the purchase
Size: 48 inch
Reviewed in the United States 🇺🇸 on November 28, 2020 by Shereen Gamble
  • We love the ambiance
Size: 60 inch
Reviewed in the United States 🇺🇸 on September 7, 2020 by Christopher D. Boucher
  • Great fireplace
Size: 60 inch
Gave us the exact look and function we were going for!
Reviewed in the United States 🇺🇸 on March 4, 2021 by egpeach
  • Looks beautiful
Size: 40 inch
Reviewed in the United States 🇺🇸 on December 14, 2019 by Canesfan
  • Beautiful and functional!
Size: 60 inch
  • Great value
Size: 48 inch
Reviewed in the United States 🇺🇸 on July 17, 2019 by Rascal Rascal
  • So worth the price
Size: 60 inch
It makes our family look Really nice
Reviewed in the United States 🇺🇸 on September 17, 2020 by A A
  • Buyer BEWARE!!!!
Size: 60 inch
Ordered a 60" unit, because I liked the 48" I currently had. The blower and heat motor was damaged and very noisy. The company would not send replacement part even though it was within 6 month warranty. I called Simplifire and found out they do not sell online, only through dealers and distances themselves from this seller. Buyer beware! ... show more