Buy Now, Pay Later
- – Up to 36-month term if approved
This item is eligible for return within 30 days of receipt
Features
Description
Artwork, shows, movies and memories—display what you love on the picture frame-like TV. On The Frame, see everything on the QLED 4K TV at 100% Color Volume with Quantum Dot that saturates your screen with a billion colors. Switch on Art Mode and transform your TV into your own personal art exhibit. With Anti-Reflection and the Matte Display, it’s easy on the eyes. Customize The Frame with a stylish bezel to fit your décor and hang it flush against the wall to look just like the real thing. Go beyond HDTV with Quantum HDR that delivers an expanded range of color and contrast. Bring artwork from world famous galleries and museums into your living room. Exhibit your own photography, family portraits and other memories. Simply upload and enjoy. With Motion Sensor, you can set up your art to display when you’re in the room and turn off when you’re not. Stream your heart out and enjoy all you love with Smart TV Powered by Tizen. Art store fees apply for subscription service. QLED televisions can produce 100% Color Volume in the DCIP3 color space, the format for most cinema screens and HDR movies for television. A small gap between the wall and TV may occur if wall is not 100% flat or is constructed off-angle to the floor or if installed incorrectly. Bezels sold separately. Beveled style is only available for 65" and 55". Motion Sensor operates only in Art Mode. Performance may vary depending on the lighting condition.
Screen Size: 55 Inches
Brand: Samsung
Display Technology: QLED
Resolution: 4K
Refresh Rate: 120 Hz
Included Components: Blu-ray
Connectivity Technology: wired, wireless
Aspect Ratio: 169
Display Technology: QLED
Resolution: 4K
Refresh Rate: 120 Hz
Aspect Ratio: 169
Contrast Ratio: [Inferred High Contrast Ratio]
Screen Finish: Flat
HDR Format Supported: HDR10
Motion Enhancement Technology: 120Hz Refresh Rate
Picture Quality Enhancement Technology: Quantum HDR
Display Language Options: English, French, Spanish
Display Backlight Configuration: Edge LED
Display Backlight Setting: adjustable
Display Backlight Technology: LED
Display Refresh Rate in Hertz: 120
Has Color Screen: Yes
Screen Size: 55 Inches
Item Weight: 38.1 Pounds
Display Size Class: 55 Inches
Size: 55-Inch
Audio Output Mode: Surround
Speaker Description: 2.0.2CH
Speaker Maximum Output Power: 40 Watts
Number of Audio Channels: 2.0.2
Integrated Surround Sound Format: Dolby Atmos, Surround Sound
Voltage: 120 Volts
Wattage: 170 watts
Power Consumption: 17.8 Watts
Annual Energy Consumption: 155 Kilowatt Hours
Parental Control Technology: V-Chip
Mounting Type: Wall Mount
VESA Mount Standard: 200 x 200 mm