LG 86QNED90UPA Alexa Built-in QNED MiniLED 90 Series 86" 4K Smart UHD NanoCell TV (2021)
  • Based on 29 reviews
Condition: Used - Like New
Checking for inventory...
Notify me when this product is back in stock
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Selected Option
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Unavailable
Fulfilled by Arsenal PC
Available payment plans shown during checkout
Size: 86 inch
Style: TV Only
Features
  • LG Electronics - 86QNED90UPA - 86" Slim QNED Mini LED 4K UHD 120Hz ThinQ AI TV W/ A7 Gen 4 Intelligent Processor
Screen Size: 85.6 Inches
Brand: LG
Display Technology: LED
Resolution: 4K
Refresh Rate: 120 Hz
Special Feature: Flat
Connectivity Technology: Wired
Aspect Ratio: 169
Product Dimensions: 14.1"D x 75.5"W x 43"H
Brand Name: ‎LG
Item Weight: ‎139.7 pounds
Product Dimensions: ‎75.5 x 14.1 x 43 inches
Item model number: ‎86QNED90UPA
Special Features: ‎Flat
Standing screen display size: ‎85.6 Inches
Aspect Ratio: ‎169
Date First Available: March 12, 2021
Frequently asked questions
This product is currently out of stock. Please check back later for shipping info.
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Mini LED is great
Size: 65 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on August 22, 2022 by Amazon Customer
  • Stunning
Size: 86 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on January 29, 2022 by Greg
  • Amazing!!
Size: 75 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on March 11, 2022 by Justin Heilicher
  • Nothing special about this tv
Size: 65 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on June 12, 2022 by Luis H.
  • Amazing TV
Size: 86 inch Style: TV Only
The TV is AMAZING 🤩 But it's nowhere compared to the OLED TV. The OLED takes the crown for me when it comes to Picture Quality. This TV is 80% of what OLED TV 📺 is. Nonetheless 86inch is an AMAZING size for a TV 📺 All the way From South Africa 🌍
Reviewed in the United States on August 20, 2022 by Sean Huni Sean Huni
  • Insanely bright
Size: 75 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on June 30, 2022 by Spadge Chumblespuzz
  • Great seller
Size: 86 inch Style: TV Only
Reviewed in the United States on July 30, 2022 by R. Cirimele
  • Great choice
Size: 86 inch Style: TV Only