Lenovo Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition Laptop with Intel Core Ultra 7 258V Processor,14” 2.8K 1,100 nits(HDR) OLED, Touchscreen Display, 32GB LPDDR5X-8533MT/s Memory, 1TB SSD, Wi-Fi 7, Pen, and Win 11 Pro
  • Based on 4 reviews
Condition: Used - Like New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Selected Option
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Only 6 left in stock, order soon!
Fulfilled by BarKay Computers
Arrives Saturday, May 30
Order within 22 hours and 9 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Capacity: 32GB | 1TB Storage
Features
  • Powered by the high performing Intel Core Ultra 7 258V processor, the Yoga 9i 2-in-1 laptop is ready to take on any challenge, big or small. It unlocks maximum performance and creative efficiency, it has plenty of memory with 32 GB and even more storage with 1 TB.
  • The 14 2.8K OLED touchscreen display brings sharp clarity and bold colors, with 100% P3 for spot-on color accuracy. The adaptive refresh rate (30Hz-120Hz) adapts to your flow, and with up to 1,100 nits of brightness, even sunlight wont dull your screen.
  • Ports: 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On; 1x USB-C (USB 20Gbps / USB4 Gen 2x2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4; 2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1; and 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm).
  • Equipped with a redesigned keyboard thats all about comfort and accuracy 1.5mm key travel, 0.3mm keycap dishes, and a durable Yoga coating. The rotating soundbar with 4 Dolby Atmos speakers surrounds you in sound. Noise cancelling mics keep it crystal clear.
Description
At just 15.9mm / 0.63" thin, this laptop delivers powerful performance in an ultraslim design, perfect for those who need portability without compromising on productivity. Processor: Intel Core Ultra 7 258V Processor (LPE-cores up to 3.70 GHz P-cores up to 4.80 GHz / 32 GB MOP) Memory: 32 GB LPDDR5X-8533MT/s (Memory on Package) Storage: 1 TB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC Display: 14" Touchscreen 2.8K (2880 x 1800), OLED, Glare, Display HDR True Black 1000, 100% DCI-P3, 500 nits (SDR) / 1,100 nits (HDR), 120Hz, Glass Camera: 5MP IR with Dual Microphone and Privacy Shutter, Computer Vision Battery: Integrated 75Wh Fingerprint Reader Lenovo Yoga Pen (Cosmic Blue) Connectivity: Wi-Fi 7 2x2 BE 320MHz & Bluetooth 5.4 Graphics: Integrated Intel Arc Graphics 140V Keyboard: Backlit, Cosmic Blue - English (US) QWERTY Docking Options: Various docking solutions supported via USB-C Ports: 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On 1x USB-C (USB 20Gbps / USB4 Gen 2x2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) Dimensions:12.44 x 8.66 x 0.63 inches Weight: Approximately 3 lbs Color: Cosmic Blue Warranty:1 Year Courier or Carry-in Operating System: Windows 11 Pro 64
Brand: Lenovo
Model Name: Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition
Screen Size: 14 Inches
Color: Cosmic Blue
Hard Disk Size: 1 TB
CPU Model: Intel Core Ultra 7
Ram Memory Installed Size: 32 GB
Operating System: Windows 11 Pro
Special Feature: Support Stylus
Graphics Card Description: Integrated
Color: Cosmic Blue
Hard-Drive Size: 1 TB
Other Special Features of the Product: Support Stylus
Graphics Description: Integrated
Hard Disk Description: SSD
Item Weight: 2.77 Kilograms
Video Processor: Intel
Specific Uses For Product: Business, Enterprise
Webcam Capability: Yes
Form Factor: Convertible
Graphics Ram Type: DDR5 SDRAM
Compatible Devices: Mice, Keyboards, External Displays, Storage Devices, Printers, Smartphones
EU Spare Part Availability Duration: 1 Years
Warranty Type: On Site
Item Dimensions L x W x Thickness: 12.44"L x 0.63"W x 8.66"Th
Video Output: DisplayPort, Thunderbolt 4
Screen Size: 14 Inches
Resolution: 2880 x 1800
Native Resolution: 2880 x 1800 pixels
Display Type: OLED
Display Resolution Maximum: 2880x1800 Pixels
Display Technology: OLED
Touch Screen Type: capacitive
Connectivity Technology: Bluetooth, USB, Wi-Fi, Thunderbolt
Wireless Compability: 802.11.be, Bluetooth
Bluetooth support?: Yes
Total Usb Ports: 4
Number of Ports: 5
Processor Series: Intel Core Ultra 7
Processor Speed: 4.8 GHz
Processor Count: 1
Processor Brand: Intel
CPU Model Number: Intel Core Ultra 7 258V
CPU Model Generation: 7th Gen
CPU Model Speed Maximum: 4.8 GHz
Brand: Lenovo
Model Year: 2025
Model Number: 258V
Built-In Media: Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition laptop computer, battery, power adaptor and cord
Manufacturer: Lenovo
UPC: 199273034369
Unit Count: 1.0 Count
Warranty Description: 5
RAM Memory Installed: 32 GB
RAM Memory Technology: LPDDR5X
Ram Memory Maximum Size: 32 GB
Memory Speed: 8533 MHz