CORSAIR Vengeance RGB PRO SL DDR4 RAM 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18-22-22-42 1.35V Intel AMD Desktop Computer Memory - White (CMH32GX4M2D3600C18W)
Buy Now, Pay Later
- – 6-month term
Selected Option
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Recently Viewed
Style: 3600 MHz
Size: 32GB (2x16GB)
Color: White
Features
- Choose from dozens of preset lighting profiles, or create your own in CORSAIR iCUE software.
- Just 44mm tall for wide compatibility with air coolers such as the CORSAIR A500.
- Supports Intel XMP 2.0 for simple one-setting installation and setup.
- Enjoy complete peace of mind with a limited lifetime warranty.
Description
CORSAIR VENGEANCE RGB PRO SL DDR4 memory lights up your PC while delivering peak performance in a compact form factor just 44mm tall for wide compatibility with CPU coolers. Every module boasts ten bright, individually controlled RGB LEDs for brilliant illumination. Take control with CORSAIR iCUE software and completely customize every module’s lighting to match your system, create your own custom lighting profiles, and synchronize lighting across all your CORSAIR products. A custom PCB provides superb signal quality for superb performance and stability on the latest Intel® and AMD DDR4 motherboards, while tightly screened memory chips unlock superior overclocking ability. For mesmerizing, completely customizable RGB lighting and the best in DDR4 performance, equip your PC with VENGEANCE RGB PRO SL.
Brand: Corsair
Computer Memory Size: 16 GB
RAM Memory Technology: DIMM
Memory Speed: 3600 MHz
RAM Memory Technology: DIMM
Memory Speed: 3600 MHz