Alienware AW17R4-7352SLV-PUS 17" QHD Laptop (7th Generation Intel Core i7, 32GB RAM, 256SSD + 1TB HDD, Silver) VR Ready with NVIDIA GTX 1080,Epic Silver
  • Based on 103 reviews
Condition: Used - Very Good
Checking for inventory...
Notify me when this product is back in stock
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Selected Option
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Unavailable
Fulfilled by I.T. Surplus Liquidators
Available payment plans shown during checkout
RAM Size: 32 GB
Capacity: GTX 1080
Display Resolution Maximum: 2560x1440
Style: Laptop Only
Features
  • Intel Core i7-7820HK (Quad-Core, 8MB Cache, Overclocking up to 4.4GHz )
  • 32GB DDR4 at 2400MHz (2x16GB); 32GB Maximum
  • 256GB PCIe SSD (Boot) + 1TB 7200RPM SATA 6Gb/s (Storage); No Optical Drive
  • NVIDIA GTX 1080
  • 17.3 inch QHD (2560x1440) 120Hz TN Anti-Glare 400-nits NVIDIA G-SYNC Enabled w/Tobii Eye-tracking
Description
The new Alienware 17 is designed for consumers looking for an elite gaming notebook that prioritizes screen size, high performance, and overall immersion above all else. This is our new flagship notebook - that is VR-capable and includes support for optional Tobii eye-tracking technology providing a new way to experience gaming and the way you interact with your PC. Performance- wise, the Alienware 17 can handle the highest end components including NVIDIA's 10-series GeForce GTX graphics and Intel's 7th generation Core i7 processors with options that can overclock up to 4.4 GHz.
Brand: Alienware
Model Name: AW17R4
Screen Size: 17.3 Inches
Color: Epic Silver
Hard Disk Size: 1000 GB
Ram Memory Installed Size: 32 GB
Operating System: Windows 10
Graphics Card Description: Dedicated
Graphics Coprocessor: NVIDIA GeForce GTX 1080
CPU Speed: 4.4 GHz
Standing screen display size: ‎17.3 Inches
Screen Resolution: ‎2560 x 1440 pixels
Max Screen Resolution: ‎2560x1440
Processor: ‎4.4 GHz
RAM: ‎32 GB DDR4
Memory Speed: ‎2400 MHz