Acer Nitro V Gaming Laptop | AMD Ryzen 7 8845HS Octa-Core AI Capable Processor | NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU | 16" WUXGA IPS 165Hz Display | 16GB DDR5 | 1TB Gen 4 SSD | Wi-Fi 6E | ANV16-41-R5J0
Buy Now, Pay Later
- – Up to 36-month term if approved
Selected Option
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Recently Viewed
Style: 16", R7, RTX4060
Features
- Picture-Perfect. Furiously Fast: Engage thoroughly with a captivating 16-inch 165Hz display that comes to life featuring a 16:10 WUXGA 1920 x 1200 resolution. The brilliance of vibrant sRGB 100% ensures that each color maintains its pristine quality. The Mux Switch offers a visual spectacle where each frame remains flawless, and every movement is free from tearing.
Description
Brand: Acer
Model Name: Acer Nitro V Gaming Laptop ANV16-41-R5J0
Screen Size: 16 Inches
Color: Black
Hard Disk Size: 1 TB
CPU Model: Ryzen 7
Ram Memory Installed Size: 16 GB
Operating System: Windows 11 Home
Special Feature: Backlit Keyboard
Graphics Card Description: Dedicated
Color: Black
Hard-Drive Size: 1 TB
Other Special Features of the Product: Backlit Keyboard
Graphics Description: Dedicated
Graphics Coprocessor: NVIDIA GeForce RTX 4060
Hard Disk Description: SSD
Item Weight: 5.5 Pounds
Video Processor: NVIDIA
Specific Uses For Product: Gaming, Personal, Student
Webcam Capability: Yes
Graphics Card Ram: 8 GB
Form Factor: Clamshell
Voltage: 230 Volts
Camera Description: Front
Graphics Ram Type: GDDR6
Warranty Type: Limited
Item Dimensions L x W x Thickness: 14.22"L x 0.97"W x 10.96"Th
Power Device: AC adapter
Video Output: HDMI
Screen Size: 16 Inches
Resolution: WUXGA
Native Resolution: 1920 x 1200 pixels
Display Type: LCD
Display Resolution Maximum: 1920x1200
Display Technology: LCD
Color Gamut: 100
Supported Monitor Maximum Quantity: 1
Touch Screen Type: capacitive
Has Color Screen: Yes
Screen Finish: Glossy or semi-glossy
Battery Cell Type: Lithium Ion
Battery Life: 7 Hours
Lithium-Battery Energy Content: 57 Watt Hours
Total Usb Ports: 3
Hardware Interface: Ethernet, Solid State Drive
Number of Ports: 6
Number of Ethernet Ports: 1
Total Number of HDMI Ports: 1
Available M2 Slot Count: 2
Audio Output Type: internal
Speaker Description: Integrated stereo speakers
Microphone Form Factor: Integrated microphone array
Audio Recording: Yes
Processor Series: Ryzen 7
Processor Speed: 3.8 GHz
Processor Count: 8
Processor Brand: AMD
CPU Model Number: AMD Ryzen 7 8845HS
CPU Model Generation: 7th Generation
CPU Model Speed Maximum: 5.1 GHz
CPU L1 Cache: 512 KB
Brand: Acer
Model Year: 2024
Model Number: NH.QP0AA.001
Built-In Media: AC Adapter, Laptop, Power Cord
Manufacturer: Acer
Series Number: 1
UPC: 195133247856
Unit Count: 1.0 Count
Warranty Description: One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
RAM Memory Installed: 16 GB
RAM Memory Technology: DDR5
Ram Memory Maximum Size: 32 GB
Memory Speed: 3200 MHz