Silver Ticket Products STR Series 6 Piece Home Theater Fixed Frame 4K / 8K Ultra HD, HDTV, HDR & Active 3D Movie Projection Screen, 16:9 Format, 100" Diagonal, Grey Material STR-169100-G
  • Based on 5,693 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Selected Option
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Monday, May 18
Order within 6 hours and 54 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Size: 16:9, 100"
Color: Grey Material
Features
  • Wall Mounted Fixed Frame Projection Screen (Overall Size 53.75" Tall x 91.875" Wide) (Viewing Area 100" Diagonal x 49" Tall x 87.125" Wide) No option for Legs or Stands with this product. Recommended for projectors with Native 16:9 Resolution
Description
Product Dimensions: 91.88 x 1.25 x 53.75 inches
Item Weight: 27.2 pounds
Item model number: STR-169100-G
Is Discontinued By Manufacturer: No
Date First Available: January 30, 2014
Manufacturer: Silver Ticket Products
Country of Origin: China
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Monday, May 18
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Excellent Screen. Assembly video attached.
Size: 16:9, 100" Color: White Material
Reviewed in the United States on October 21, 2016 by Mes045
Size: 16:9, 120" Color: Woven Acoustic Material
Reviewed in the United States on May 4, 2018 by darrin hand
  • Excellent screen and easy build
Size: 16:9, 120" Color: Grey Material
Reviewed in the United States on June 27, 2017 by David Shelton David Shelton
  • World of difference!
Size: 16:9, 120" Color: White Material
Reviewed in the United States on May 4, 2015 by Koopa Koopa
  • Great Screen for Vava 4K Projector (Ultra Short Throw)
Size: 16:9, 150" Color: White Material
Reviewed in the United States on June 23, 2020 by AB AB
  • Great screen