RonDexy RDBB-5600 Bass Blocks 7UF Designed to Protect Car Audio Tweeters, Eliminate Frequencies 0-5.6kHz at 4Ohms, Pair
  • Based on 0 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 4-month term
Selected Option
Free shipping on this product
FREE 30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Friday, May 15
Order within 7 hours and 39 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Size: Protect Tweeter
Features
  • 1. Shields car audio tweeters from harmful frequencies. Two 5600Hz bass blockers (attached 6" speaker wires on both ends)
  • 2. Frequency range blocked: 4 ohms: 0-5600 Hz / 8 ohms: 0-2800 Hz
  • 3. Capable of handling up to 50 watts of power.
Description
Brand: RonDexy
Speaker Maximum Output Power: 50 Watts
Frequency Response: 5600 Hz
Connectivity Technology: RCA
Audio Output Mode: Stereo
Audio Output Mode: Stereo
Mounting Type: Car Mount
Speaker Type: Tweeter
Antenna Location: For car audio
Color: black
Is Waterproof: False
Warranty Type: Limited
Control Method: Touch
Speaker Size: 3 Inches
Water Resistance Level: Not Water Resistant
Specific Uses For Product: Car audio system
MP3 player: No
Number of Power Levels: 1
Item Dimensions D x W x H: 2"D x 3"W x 3"H
Item Weight: 0.02 Kilograms
Compatible Devices: MP3 Player
Compatible with Vehicle Type: Car
Audio Driver Type: Dynamic Driver
Number Of Circuits: 1
Brand: RonDexy
Model Number: RDBB5600
Model Name: RonDexy RDBB-5600 Bass Blocks 7UF Designed to Protect Car Audio Tweeters, Eliminate Frequencies 0-5.6kHz at 4Ohms, Pair
Built-In Media: Bass blockers with wire leads
Warranty Description: 1 YEAR
Number of Items: 2
Manufacturer: RonDexy
Age Range Description: Adult
Frequency Response: 5600 Hz
Impedance: 4 Ohms
Connectivity Technology: RCA
Wireless Technology: No Wireless Communication Technology
Connectivity Protocol: Wired
Power Source: Corded Electric
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Friday, May 15
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Great product! Does exactly what its supposed to!
Size: Protect 8''-12'' speaker
Reviewed in the United States on September 28, 2025 by Amazon Customer
  • Great sound
Size: Protect 8''-12'' speaker
I purchased the 150hz bass blockers and they were perfect for a nice balanced bass in my vehicle without distortion. Made a dramatic difference in the quality of the sound too. They were used on my stock 6.5” full range speakers and worked perfectly. There are two leads on each side of the bass blocker, but I discovered that the negative lead doesn’t even hook up to anything, so all you need to hook up is the white wire of the bass blocker in between the positive line going to speaker. ... show more
Reviewed in the United States on March 25, 2025 by Mark
  • Works great
Size: Protect Tweeter
Reviewed in the United States on December 27, 2025 by Joel
  • Great bass blockers.
Size: Protect 6''-6.75'' Speaker
Used these on some 8” wake tower speakers after I added a sub. They do a great job filtering out the bass so the speakers don’t distort at higher volume. They’re small enough to tuck in next to the pods. Easy to use and cheap for what you get.