Orion Cobalt Series CBA2500.2 High Efficiency 2-Channel Class A/B Amplifier for Car Audio Stereo - 2500W Max, 350W RMS, 2/4 Ohm Stable, Adjustable Low/High Pass, Bass Boost, MOSFET Power Supply.
  • Based on 945 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Selected Option
Free shipping on this product
FREE 30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: 20 left in stock
Fulfilled by Amazon
Arrives Friday, May 15
Order within 6 hours and 2 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Size: 2-Channel
Style: 2-Channel - 2500 Watts
Features
  • FEATURES: The CBA2500.2 amplifier has features like - Frequency Response: 10~30kHz, Low Pass Filter, High Pass Filter, Bass Boost, and MOSFET Power Supply. The ultimate powerhouse for your audio needs.
  • POWER: The Cobalt CBA2500.2 amplifier has a power rating of 175W RMS X 2 @ 2 OHMS, 80W RMS X 2 @ 4 OHMS. This amplifier for also provides a 2-way protection circuitry for you to unleash the full potential of your car audio system.
Item dimensions L x W x H: 11 x 8 x 3 inches
Manufacturer: Orion
Maximum Supply Voltage: 16 Volts
Mounting Type: Surface Mount
Brand: ORION
Manufacturer: Orion
Mounting Type: Surface Mount
Brand: ORION
Number of Channels: 2
Output Power: 2500 Watts
Package Type Name: standard cardboard box
Specification Met: Cbt
Material: Metal
UPC: 818550017009
Product Dimensions: 11 x 8 x 3 inches
Item Weight: 3.63 pounds
Item model number: CBA2500.2
Date First Available: July 29, 2020
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Friday, May 15
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Orion still good after all these years. just unfortunately over rating their amps now
Size: 1-Channel Style: 1-Channel - 4500 Watts
Reviewed in the United States on December 3, 2025 by chad
  • 3000.1D Class D Amp
Size: 1-Channel Style: 1-Channel - 3000 Watts
Reviewed in the United States on February 28, 2026 by El Ozzy
  • Look else where !
Size: 4-Channel Style: 4-Channel - 2500 Watts
Reviewed in the United States on August 14, 2025 by curt
  • Power to run your doors!
Great Amp. Works well and does the job!
Reviewed in the United States on March 9, 2026 by Julian E.
  • Decent amplifier for the price.
Reviewed in the United States on April 30, 2025 by Mad Scientist FPV
  • Good buy
Great buy done exactly what I wanted for my one 12 inch subwoofer