G.SKILL Flare X Series (Intel XMP) DDR4 RAM 16GB (2x8GB) 3200MT/s CL14-14-14-34 1.35V Desktop Computer Memory UDIMM - Black (F4-3200C14D-16GFX)
  • Based on 0 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Free shipping on this product
Eligible for Return, Refund or Replacement within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Saturday, May 16
Order within 3 hours and 17 minutes
Features
  • Rated XMP frequency & stability depends on MB & CPU capability
  • Check G.Skill QVL or RAM Configurator on the G.Skill website for validated motherboards
Description
Brand: G.Skill
Computer Memory Size: 16 GB
RAM Memory Technology: DDR4
Memory Speed: 3200 MT/s
Compatible Devices: Desktop
RAM: ‎16 GB DDR4
Memory Speed: ‎3200 MHz
Brand: ‎G.Skill
Series: ‎F4-3200C14D-16GFX
Item model number: ‎FBA_F4-3200C14D-16GFX
Item Weight: ‎3.17 ounces
Product Dimensions: ‎5.31 x 0.31 x 1.57 inches
Item Dimensions LxWxH: ‎5.31 x 0.31 x 1.57 inches
Color: ‎Black
Computer Memory Type: ‎DDR4 SDRAM
Voltage: ‎1.35 Volts
Manufacturer: ‎G.SKILL
Country of Origin: ‎Taiwan
Is Discontinued By Manufacturer: ‎No
Date First Available: ‎March 27, 2017
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Saturday, May 16
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • No more game stutter here :-)
Reviewed in the United States on September 8, 2021 by Edgar Lovelace
  • OUTSTANDING!!!!
This kit is amazing. I own two of them and have both kits (32gb total) running in a single system 100% stable. Prior to purchasing two of these kits, I had Corsair LPX 16Gb (2x8gb) 3000MHz CL 16 and could not near the rated speeds or even run the system stable at anything above 2400MHz. I would like to push the ram at advertised CL 14-14-14-14-34 (can do so with one kit but not two ) but the memory controller on the Ryzen processor will not let it (yet). Maybe future bios upgrades will allow me to so. Using a single kit, I was able to push CPU 3.9GHz (1.38V) 100% stable and able to tighten the memory latency to CL 14-14-14-14-28 (1.35V) @ the advertised 3200Mhz. With two kits (equaling 32gb) I was able to push them up to 3600MHz CL 16-18-18-18-35 (1.4V) which makes them overclock-able. I did settle on the following configurations as for my needs gives me 100% stability without pushing my hardware too far and a well balanced system. Anything higher than the clocks mentioned below (specifically cpu) would only run stable on benchmarks, most games and simple applications. It would not run 100% stable on "intensive" applications (software which i use on a daily bases which uses 100% of my complete system). My set up: Asus ROG Hero VI mother board (non wifi) Ryzen 7 1700x OC @ 3.85GHz 1.375V Corsair H115i AIO Gskil Flare X @ 3200MHz (two kits = 32gb ram) CL 14-16-16-16-31 1.4v (with VDDSOC @ 1.05v) Asus Strix Nvidea 1070 (x2 in SLI) Samsung Evo 960 pro M.2 SSD 512gb Segate Firecuda 2tb (x3) Corsair RX850x PSU Corsair 400c Case If anyone is curious, my cinebench score averages 1691 with the above mentioned clocks. Changing memory frequency to anything higher than 3200mhz or changing its latency did not make a significant difference. UPDATE: I played with my system a little more and did some fine tunning. In order to get both kits running at advertised speeds and tightened latencies, I upped the processor voltage to 1.38125V. This allowed me to run 32gb of this ram at 3200MHz CL 14-14-14-14-28-42 100% stable. All other settings remained the same as mentioned above. Cinebench score went up to average 1705. Everything is working great with no hiccups. ... show more