DS18 SXE-1200.4/BK Car Amplifier Stereo Full-Range Class A/B 4-Channel 60x4 RMS @4 OHM 1200 Watts - Powerful and Compact Amp for Speakers in Car Audio System
  • Based on 117 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Selected Option
Free shipping on this product
FREE 30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Friday, May 15
Order within 19 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Style: SXE-1200.4/BK
Features
  • SUPERCHARGE - The SXE-1200.4 has a power output of 200W x 2 CH bridged at 4-ohms, 100W x 4 CH at 2-ohms, 60W x 4 CH at 4-ohms: perfect power settings to supercharge any custom build
Item dimensions L x W x H: 10 x 12 x 9 inches
Voltage: 12 Volts
Manufacturer: DS18
Mounting Type: Surface Mount
Brand: DS18
Voltage: 12 Volts
Mounting Type: Surface Mount
Number of Channels: 4
Operating Temperature: 80 Degrees Celsius
Output Power: 200 Watts
Item Dimensions: 10 x 12 x 9 inches
Material Type: Aluminum
Specification Met: FCC
Manufacturer: DS18
Model: SXE1200.4/BK
Brand Name: DS18
UPC: 810097261211
Part Number: SXE-1200.4/BK
Unit Count: 1.0 Count
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Friday, May 15
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Great product
Style: SXE-1200.4/RD
Exactly what my son wanted for his birthday! Great product and exact description.
Reviewed in the United States on April 10, 2026 by RyAnne Sprague
  • Sounds great!
Style: SXE-4000.4D/BK
Reviewed in the United States on June 8, 2025 by cb
  • Runs cool and rms power is legit.
Style: SXE-4000.4D/BK
Reviewed in the United States on April 22, 2025 by lmazza
  • Amp
Style: SXE-1200.4/BK
It was too much for what I needed. I didn't use it and had no problems returning it.
Reviewed in the United States on March 18, 2026 by Amazon Customer
  • No Allens in the box but I got plenty of those
Style: SXE-1200.4/RD
Reviewed in the United States on March 8, 2026 by kris kopecky
  • Good amp so far, does have a pretty internal loud ball bearing fan.
Style: SXE-1200.4/BK
Reviewed in the United States on January 5, 2026 by Mason P.
  • Small form factor and good amp
Style: SXE-1200.4/BK
Reviewed in the United States on November 24, 2025 by Jackson
  • super hot
Style: SXE-1200.4/BK
insane heat from mild use. wired this thing up super pro with plenty of power (4ga ofc) less than 2ft from my agm battery running 2x 80w 4ohm speakers parallel creating a 2ohm load at 160watts that's 12.64v @1khz ac per channel from the speaker output at 75% flat volume from the head unit. plug in my speakers and the amp gets soo hot and goes into prot mode.. uninstall/return overrated pos amp ... show more