Ultra Slim Tilt TV Wall Mount Bracket for LG OLED77C1PUB C1 Series 77in 4K Smart OLED TV (OLED77C1PUB)-Low Profile 1.7in from Wall, 12 degree Tilt Angle, Easy Install,TLT2021-50
  • Based on 0 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Free shipping on this product
30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by ShopSmart Deals
Arrives May 16 – May 21
Order within 16 hours and 49 minutes
Features
  • CONFIRMED FIT: Guaranteed to Mount and fully support LG TV Model: OLED77C1PUB.
  • SECURE: Made with Strong, Tough, and Sturdy Steel Material.
  • FASHION: The Low Profile Design will give the Silk, Modern look you Desire.
  • USER-FRIENDLY: Easy to install and simple to adjust.
  • PERFECT-VIEW: Comfortable visibility from your sofa, kitchen table, or bath tub.
  • Compatible devices: Televisions
Description
Slim Tilt Wall Mount For LG TV Model: OLED77C1PUB The Easy Mountis designed for LCD, Curved, OLED & Plasma flat- panel TVs from 37inch to 95inch with weights up to 165 lbs (75kg). It provides tilt adjustment of 0 Degree to 12 Degree for optimal viewing angles and reduced glare. The sliding bracket design allows horizontal adjustment for perfect screen placement (even after installation). The Easy Mount for TVs meets most of wall mounting needs in a simple and affordable design. It will safely secure your precious big screen TV to any wall. It features large rectangular shaped access holes for easy cable routing and wiring access. The Easy Mount comes with bubble level for easy installation, safety screws for anchoring TV rail to wall bracket to limit shifting and movement. This TV wall mount is the perfect accessory to free up your floor space and to compliment your big screen with a clean, sleek and professional touch. The Low-profile design allows close installation of TV to the wall. Once installed TV stays 1.7 inch away from the wall. Control Outcomes! don’t risk your TV with the er models! er mounts use lower grade and thinner materials Features: Steel ConstructionHelps Reduce GlareTilt for Perfect Viewing Angle12Degree Tilt Up & DownSlide for Ideal Positioning Perfect For Use In Any RoomMax VESA 800x4001.7inch Profile: Flush Appearance on wall165 lbs / 75 kg Weight CapacityAll hardware includedSafety Screws Holds TV Securely to WallFully Assembled & Easy to installProperly Mount TV with the included bubble level Install in 3 Easy Steps: 1. Attach Wall Plate to Wall 2. Attach Bracket to TV 3. Attach TV to Wall Plate Package Contents:MountHardwareBubble LevelInstruction Manual