  • Based on 253 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Selected Option
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Only 1 left in stock, order soon!
Fulfilled by Amazon
Arrives Saturday, May 16
Order within 10 hours and 46 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Color: Matte Grey
Size: 33 Inch
Style: Farmhouse
Features
  • REVERSIBLE FARMHOUSE DESIGN allows you to install this sink with either a classic rounded apron front or a sleek flat apron front, for a look that fits perfectly into any environment from traditional kitchens to modern spaces MATTE FINISH creates a luxurious modern appearance for the iconic apron front design OUTER SINK DIMENSIONS: 33 in. L x 18 1/4 in. W x 10 in. D BOWL DIMENSIONS: 30 1/4 in. L x 15 1/2 in. W x 8 7/8 in. D Minimum Cabinet Size: 33 in. INCLUDED STAINLESS STEEL BOTTOM GRID with soft rubber bumpers safeguards the surface of your sink from dropped dishes, sharp utensils, and heavy cookware, for long-lasting worry-free use
  • PROPRIETARY GLAZE: Using advanced glazing technology and fired at high temperatures of 2300F, the wear-resistant finish offers unmatched protection against scratches and stains MATTE FINISH offers all the resilience and easy cleaning of traditional high-gloss enamel without the reflective shine HEAT RESISTANT up to 300F will not crack from hot plates and cookware EASY TO CLEAN: Ultra-smooth surface and rounded tight-radius corners easily wipe clean with soap and water, helping eliminate build-up over time Sink surface is highly resistant to common household chemicals