Kingston FURY KF436C16RB1K2/32 is a kit of two 2G x 64-bit (16GB) DDR4-3600 CL16 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memory module, based on sixteen 1G x 8-bit FBGA components per module. Each module kit supports Intel® Extreme Memory Profiles (Intel® XMP) 2.0. Total kit capacity is 32GB. Each module has been tested to run at DDR4-3600 at a low latency timing of 16-20-20 at 1.35V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR4-2400 timing of 17-17-17 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
Brand: Kingston
Computer Memory Size: 32 GB
RAM Memory Technology: DDR4
Memory Speed: 3600 MHz
Compatible Devices: Desktop
RAM: ‎32 GB DDR4
Memory Speed: ‎3600 MHz
Brand: ‎Kingston
Series: ‎Kingston FURY Renegade DDR4 Memory
Item model number: ‎KF436C16RB1K2/32
Operating System: ‎Intel XMP,Ryzen
Item Weight: ‎4.6 ounces
Product Dimensions: ‎5.25 x 1.66 x 0.31 inches
Item Dimensions LxWxH: ‎5.25 x 1.66 x 0.31 inches
Color: ‎Black
Computer Memory Type: ‎DDR4 SDRAM
Voltage: ‎1.35 Volts
Batteries: ‎1 Lithium Ion batteries required.
Manufacturer: ‎KINGSTON TECHNOLOGY CORP.
Language: ‎English, English, English, English, English
Date First Available: ‎July 19, 2021
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: May 20 – May 21
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Killer RAM
Style: Kit of 4 Pattern Name: 3600 MHz Size: 64 GB
Reviewed in the United States on July 8, 2023 by Kenny G. Kenny G.
  • Ram heatsinks too tall.
Style: Kit of 2 Pattern Name: 3600 MHz Size: 32 GB
If the ram heatsinks where more lower profile they would have less issues with air cooler fans touching, I have a Noctua nh-d15 and I have two fans I had to buy another 120mm fan because the fan provided touches the heatsinks, so yeah only issue with this kit.
Reviewed in the United States on January 31, 2022 by Daryl T
  • More stable on my setup than micron E-Die
Reviewed in the United States on July 12, 2022 by David Kavic
  • I got everything it is unfortunate that we had and issue
Style: Kit of 2 Pattern Name: 5333 MHz Size: 16 GB
The problem was resolved in later that desired but it was still resolved.
Reviewed in the United States on July 20, 2023 by kiefer paragon
  • Great
Works with my Z590 Asus Extreme Very pleased with performance
Reviewed in the United States on November 21, 2022 by Kevin
  • Great memory!
Style: Kit of 8 Pattern Name: 3000 MHz Size: 128 GB