  • Based on 82 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 4-month term
Selected Option
Free shipping on this product
This item is eligible for return within 30 days of receipt
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Friday, May 15
Order within 1 hour and 20 seconds
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Color: 100M/328FT
Features
Description
Package Dimensions ‏ : ‎ 6.02 x 5.59 x 5.2 inches; 3.86 Pounds
Date First Available ‏ : ‎ January 25, 2021
Manufacturer ‏ : ‎ GZFTM
Best Sellers Rank: #18,391 in Industrial & Scientific (See Top 100 in Industrial & Scientific) #20 in Cable & Wire Rope
#20 in Cable & Wire Rope:
Customer Reviews: 4.6 out of 5 stars 82 ratings
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Friday, May 15
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • If you want to install it right
Color: 50M/165FT
I like how complete this is for proper installation of guide wire for string light. The instruction step 5 is misleading, they should show that crimping was needed on the silver item where the cable wire goes through. Step 6 is to crimp the hook after widening to go through the eyelet. However this is not needed if the end will pass through a carabiner or an open hook Step 8 Use a 7mm socket wrench instead of a wide mouth adjustable wrench coz the nut will go deeper than the cover. Even the insulated wire was great and gives me confidence that the install will last long. ... show more
Reviewed in the United States on September 30, 2021 by Practical dad
  • Great kit
Reviewed in the United States on October 13, 2021 by Distracted Engineer
  • Nice selection of hardware, wire rope is coated for (hopefully) extra durability . . .
I bought this kit to hang some heavy duty string lights over a 50" gap between my house and trees. While buying hardware from unheard-of ("GZFTM" isn't exactly a household name) brands off Amazon can be a bit of a gamble, the gamble paid off. The wire rope was sturdy and coated for extra durability, and there was a generous selection of mounting hardware in the kit, allowing for a clean and professional-looking installation. ... show more