Sweet Home Collection SHRPNL-63-WHT-2PK Sheer Voile Vertical Ruffled Window Curtain Panel 50" X 63", White, 63" x 50"
  • Based on 2,562 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 4-month term
Selected Option
Free shipping on this product
FREE 30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Saturday, May 16
Order within 4 hours and 22 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Size: 50"W x 63"L (Pack of 1)
Color: White
Number of Items: 1
Features
  • 100% Polyester
  • Imported
  • Rod pocket header simplifies installation
  • Available in two sizes - 63Long x 50wide and 84Long x 50wide
  • Shabby chic style panel features polyester material and a Solid pattern with vertical ruffles
  • Each panel contains spiraling cascades of material for an elegant effect
  • Machine wash for easy care
Description
Brand: Sweet Home Collection
Color: White
Material: voile
Product Dimensions: 63"L x 50"W
Opacity: Sheer
Brand: Sweet Home Collection
Material: voile
Opacity: Sheer
Special Feature: Washable
Room Type: Living Room
Style: Shabby chic
Pattern: Solid
Theme: Shabby Chic
Curtain Form: Priscilla Curtain
Top Style: Rod Pocket
Size: 50"W x 63"L (Pack of 1)
Included Components: Window Curtains (2)
Recommended Uses For Product: Indoor
Specific Uses For Product: Privacy
Seasons: All Season
Hanging Method: Rod Pocket
Item Weight: 0.5 Pounds
Number of Items: 1
Product Care Instructions: Machine Wash
Lining Description: Unlined
Package Weight: 0.37 Kilograms
Fabric Type: 100% Polyester
Unit Count: 2.0 Count
Compatible with Rod Size: 1.6 Inches
Global Trade Identification Number: 68
Age Range (Description): Adult
Model Name: 2 Pack Window Panel Sheer Voile
UPC: 842491111168
Manufacturer: Sweet Home Collection
Item Weight: 8 ounces
Item model number: SHRPNL-63-WHT-2PK
Volume: 100 Milliliters
Assembly required: No
Number of pieces: 2
Batteries required: No
Import: Imported
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Saturday, May 16
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Lightweight & very sheer
Size: 108 in x 50 in Color: Lavender Number of Items: 1
Reviewed in the United States on August 29, 2024 by Beth Beth
  • Awesome choice !
Size: 84 in x 50 in Color: Ivory Number of Items: 2
Reviewed in the United States on August 26, 2024 by Rachele Reece Rachele Reece
  • Wish the color was brighter
Size: 108 in x 50 in Color: Spice Number of Items: 1
Reviewed in the United States on September 13, 2024 by NicNac NicNac
  • Love My Curtains . Very Chic!
Size: 84 in x 50 in Color: Grey Number of Items: 1
Reviewed in the United States on September 7, 2024 by Carreisha Love Carreisha Love
  • They are so beautiful!!
Size: 63 in x 50 in Color: Ivory Number of Items: 2
Reviewed in the United States on July 20, 2024 by Jodi Campbell Jodi Campbell
  • Love them!!
Size: 63 in x 50 in Color: Burgundy Number of Items: 1
Reviewed in the United States on September 3, 2024 by arianne torgerson
  • Cute
Size: 63 in x 50 in Color: Spice Number of Items: 1
Reviewed in the United States on July 2, 2024 by bam
  • Gorgeous!
Size: 84 in x 50 in Color: Navy Number of Items: 1