Rockville (2) RKL65MBW 6.5" 700w Marine Wakeboard LED Speakers+Amplifier+Amp Kit
  • Based on 0 reviews
Condition: New
Checking for inventory...
Notify me when this product is back in stock
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Free shipping on this product
30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: Unavailable
Fulfilled by Audiosavings
Available payment plans shown during checkout
Features
  • Package Includes: (1) Pair of RockvilIe RKL65MBW 6.5" 700w Marine Boat Speakers w/LED+Black/White Grilles. (1) Pair of RockvilIe MAC65B 6.5" Black Aluminum Wakeboard Tower Speaker Pod Enclosures. (1) RockvilIe DBM25 1400 Watt 2 Channel Marine/Boat Amplifier Amp w/Silicone Covers. (1)RockvilIe RMWK8 8 AWG Gauge Waterproof Marine Amplifier/Amp Install Wire Kit
  • Features of RKL65MBW: Pair Rockville RKL65MBW 6.5" 2-Way 700 Watt Marine Boat Speakers with LED Lights. CEA Compliant Power Ratings. True Coax Design With the Tweeter Completely Separated From the Cone. Larger Cone Surface Area Gives Better Mids and Lows. Less Mass Attached to the Cone Allows for Higher SPL and Sensitivity. True coaxial design allows for superior sound quality, better stereo separation, and clearer mids and highs. Power Rating: 350 Watts Peak/85 Watts RMS Per Speaker
  • Molded ABS plastic for amazing sound and protection from the elements while out on the water. Polypropylene Formed Cone. 10 Oz Y30 top of the line magnet supports high power handling. Rubber Surround. High quality ferrite magnet. 1" inch Polymer Tweeter. Oversized 1" CCAW Kapton Voice Coil. Pre-installed Stainless-Steel mounting screws included. Perfect for Marine, Car, ATV and UTV applications. Impedance: 4-Ohm. Frequency Response: 35Hz - 20KHz. Sound Pressure Level: 90dB @ 1w/1m. Total Diameter: 7.3". Cutout Diameter: 5.6". Total Height: 3.86". Mounting Depth: 2.56"
Brand: Rockville
Speaker Maximum Output Power: 350 Watts
Frequency Response: 20 KHz
Connectivity Technology: RCA
Mounting Type: Speaker
Material: Plastic
Model Name: (2) Rockville RKL65MBW 6.5" Marine Wakeboard LED Speakers+Amplifier+Amp Kit
Speaker Type: Speaker Systems
Special Feature: Bass Boost, Hi Res Audio, auto EQ, Waterproof
Subwoofer Diameter: 6.5 Inches
Unit Count: 6.0 Count
Surround Sound Channel Configuration: 2.0
Color: White
Product Dimensions: 12.24"D x 8.26"W x 8.18"H
Item Weight: 30 Pounds
Impedance: 4 Ohm