Power Electric Portable Hoist Winch 1500LBS, 3 in 1 Electric Cable Hoist 110V 25 FT with Lifting Strap, Electric Hoist Lift Ceiling Winch for Lifting Towing
  • Based on 78 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Selected Option
Free shipping on this product
30-day refund / replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Saturday, May 16
Order within 17 hours and 8 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Size: 1500LBS-3 IN 1
Color: Orange
Features
  • 1500LBS RATED LOAD:Designed with 1500 LBS lifting capacity, 1550 LBS Rated load; And eqquited with 1500W high power copper core motor, characterized by small size, high power, low heat production, low noise, stable performance, which providing a balance of strength saves time and increases productivity.
Product Dimensions ‏ : ‎ 13.5 x 10.2 x 7.5 inches; 26 Pounds
Item model number ‏ : ‎ Power Electric Portable Hoist Winch
Date First Available ‏ : ‎ April 30, 2024
Manufacturer ‏ : ‎ SENKEYFE
Best Sellers Rank: #29,815 in Industrial & Scientific (See Top 100 in Industrial & Scientific) #13 in Power Electric Hoists #20 in Hoists
#13 in Power Electric Hoists:
#20 in Hoists:
Customer Reviews: 4.2 4.2 out of 5 stars 78 ratings
Frequently asked questions
If you place your order now, the estimated arrival date for this product is: Saturday, May 16
Yes, absolutely! You may return this product for a full refund within 30 days of receiving it.
  • Klarna Financing
  • Affirm Pay in 4
  • Affirm Financing
  • Afterpay Financing
  • PayTomorrow Financing
  • Financing through Apple Pay
Leasing options through Acima may also be available during checkout.
Learn more about financing & leasing here.
Top Amazon Reviews
  • Great for airboating
Size: 1500LBS-3 IN 1 Color: Orange
Reviewed in the United States on July 31, 2025 by Luke Laukaitis
  • Great little hoist
Awesome piece of equipment and preformed better than expected.
Reviewed in the United States on July 20, 2025 by Tee
  • I've tried to break this. Didn't work. Love this thing.
This thing is awesome. I snatched up the heavy end of a 60 inch zero turn and it didn't even grunt. And a wired AND wireless remote control??? Love it.