VIVO Electric Height Adjustable 63 x 47 inch Corner Stand Up Desk, Gray Table Top, White Frame, L-Shaped Standing Workstation, 3CT Series, DESK-E3CTWG-47
Buy Now, Pay Later
- – 6-month term
Selected Option
30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Recently Viewed
Size: 47 x 63
Color: Dark Gray Top / White Frame
Features
Brand: VIVO
Product Dimensions: 47.3"D x 63"W x 28.5"H
Style: Modern
Base Material: Alloy Steel
Top Material Type: Engineered Wood
Finish Type: Laminated
Special Feature: Adjustable Height
Room Type: Office
Recommended Uses For Product: Working
Furniture Leg Material: Alloy Steel
Base: Alloy Steel
Is Customizable?: No
Is Electric: Yes
Base Type: Leg
Lifting Mechanism: Electric
Has Finished Back: No
Additional Features: Adjustable Height
Mounting Type: Freestanding
Working Surface Diagonal Length: 75.5 Inches
Tabletop Thickness: 0.8 Inches
Maximum Height: 46.8 Inches
Minimum Height: 28.5 Inches
Item Dimensions D x W x H: 47.3"D x 63"W x 28.5"H
Item Weight: 53.6 Pounds
Size: 47 x 63
Warranty Type: Limited
UL Listed: Yes
Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor): Limited
Includes All Assembly Tools: No
Maximum Weight Recommendation: 176 Pounds
Required Assembly: Yes
Top Color: Gray
Furniture Finish: White
Base Color: White
Style Name: Modern
Finish Types: Laminated
Shape: L-Shape
Desk Design: Computer Desk
UPC: 840408801607
Manufacturer: VIVO
Included Components: Gray / White 63" x 47" Corner Electric Desk