  • Based on 691 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
  • – 6-month term
Selected Option
Free shipping on this product
30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Beach Camera Same Day Shipping
Arrives Friday, May 22
Order within 21 hours and 34 minutes
Available payment plans shown during checkout
Protection Plan Protect Your Purchase
Checking for protection plans...
Style: Tile/Height/Pivot
Features
  • Srgb 98% Color gamut. Brightness - 300cd (typ) / 240cd (Min). Pixel Pitch(mm) - 0.1554 x 0.1554 mm. Color Depth(Number of Colors) - 1.07B. Viewing Angle - 178o(R/L), 178o(U/D)
  • Hdr 10 Compatible. Image contrast ratio is 700:1 (Min.), 1000:1 (Typ.)
  • Radeon free Sync technology
  • Height/ pivot/ tilt adjustable stand
Description
LG 27UL550-W 27 inch 4K UHD IPS LED HDR monitor with Radeon free Sync technology and HDR 10