ASUS ROG Strix 27” OLED Gaming Monitor (XG27AQDMGR) - 27-inch (26.5-inch viewable) 1440p TrueBlack Glossy, 240 Hz, Neo Proximity Sensor, OLED Care Pro, ELMB, DisplayWidget Center
  • Based on 0 reviews
Condition: New
Checking for the best price...
Buy Now, Pay Later
As low as / mo
  • – Up to 36-month term if approved
Free shipping on this product
FREE 30-day refund/replacement
To initiate a return, please visit our Returns Center.
View our full returns policy here.
Availability: In Stock.
Fulfilled by Amazon
Arrives Friday, May 15
Order within 8 hours and 46 minutes
Features
  • 26.5-inch QHD (2560 x 1440) TrueBlack Glossy WOLED gaming monitor with 240 Hz refresh rate and 0.03ms response time
  • ROG Gaming A.I technology with AI-powered features to enhance users' gaming experience
Description
The ROG Strix OLED XG27AQDMGR is a 27 inch QHD gaming monitor with a 240Hz TrueBlack Glossy OLED panel, 0.03ms response time, and 99% DCI P3 color. Built in OLED Care Pro and Neo Proximity Sensor help protect the panel for long term performance
Brand: ASUS
Screen Size: 27 Inches
Resolution: QHD Wide 1440p
Aspect Ratio: 169
Screen Surface Description: Glossy
Aspect Ratio: 169
Screen Finish: Glossy
Contrast Ratio: 1,500,0001
Refresh Rate: 240 Hz
Display Type: OLED
Display Technology: LCD, LED
Viewing Angle: 178 Degrees
Brightness: 1300 Candela per Square Meter
Pixel Pitch: 0.229
Has Color Screen: Yes
Picture Quality Enhancement Technology: AMD FreeSync Premium Pro, FSC MIX, Flicker free, G-SYNC Compatible, TÜV Low Blue Light (Hardware Solution), VESA AdaptiveSync Display 240Hz, VESA DisplayHDR 400 True Black
Screen Size: 27 Inches
Item Dimensions D x W x H: 7.4"D x 23.8"W x 19.7"H
Item Weight: 14.6 Pounds
Resolution: QHD Wide 1440p
Display Resolution Maximum: 2560 x 1440 Pixels
Power Consumption: 26.8 Watts
Voltage: 240 Volts
Connectivity Technology: HDMI
Hardware Connectivity: DisplayPort, HDMI, USB
Adaptive Sync: G-Sync Compatible
Additional Features: 1440p TrueBlack Glossy OLED, 240 Hz, 0.03 ms response time, A.I. Assistant Technology, AUSS OLED Eye Care, Aspect control, Shadow boost, Blue Light Filter, Earphone Jack yes, Flicker-Free, Lighting effect (Aura) Aura Sync, Tilt adjustment (+20° ~ -5°)/ Swivel adjustment (+45° ~ -45°)/ Pivot adjustment (+90° ~ -90°); Height adjustment 0~110mm